تجهیزات ویپکمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

 تجهیزات ویپ چیست

ویپ یا VoIP در اصطلاح به معنی انتقال صدا در بستر شبکه تعریف شده است. تجهیزات ویپ صدای آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کنند و روی شبکه آن را انتقال می‌دهند. به بیان دیگر صدا ابتدا به امواج الکتریکی تبدیل می‌شود و بعد از تبدیل به حالت دیجیتال، در بستر شبکه به سرور ویپ فرستاده می‌شود. در این مطلب به طور کامل به معرفی تجهیزات ویپ و کاربردهای آن می‌پردازیم.

لیست قیمت تجهیزات ویپ

تجهیزات ویپ

فروش تجهیزات ویپ voip

فروش تجهیزات ویپ شامل فروش طیف متنوعی از محصولات مرتبط می‌شود. از ماژول‌ها و کارت‌ها گرفته تا تلفن‌ها و سرورهای تحت شبکه همه تحت عنوان تجهیزات ویپ به فروش می‌رسند. در این قسمت به نحوه کار تجهیزات ویپ می‌پردازیم و ویژگی‌های آنها را توضیح می‌دهیم.

برای آشنایی با فناوری ویپ بهتر است با IPPBX یا مرکز تلفن ویپ یا تحت شبکه آشنا شویم. IPPBX از ترکیب IP و PBX به وجود می‌آید. PBX کوتاه شده عبارت Private Branch Exchange است و به عنوان سیستمی تجاری برای برقراری ارتباطات سازمانی شناخته شده است. این سیستم امکان سوئیچینگ واحدهای مختلف سازمان‌ها را فراهم می‌آورد. می‌توان گفت PBX همان کاری را انجام می‌دهد که اپراتورها در گذشته انجام می‌دادند. در این سیستم‌ها به جای آن که به هر کاربر شماره جداگانه‌ای تخصیص داده شود، یک خط تلفن به صورت مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورتی که سیستم‌های PBX در بستر IP به کار گرفته شوند، IPPBX  به وجود می‌آید. سیستم‌های IPPBX علاوه بر این که از تمام قابلیت‌های سیستم‌های PBX بهره‌مند هستند، ویژگی‌های مضاعفی نیز برای کاربران فراهم آورده‌اند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل بهره‌مندی از سیستم شبکه در انتقال صدا، در صورت جا به جایی محل فرد نیازی به سیم کشی جدید وجود ندارد.
  • IPPBX امکان برقراری کنفرانس‌های صوتی و تصویری را برای افراد فراهم می‌کند. این ویژگی در شرکت‌ها و مؤسساتی با تعداد زیاد کارمند می‌تواند بسیار کاربردی باشد.
  • برای کاربران امکان برقراری ارتباط از طریق اینترنت را فراهم می‌آورد تا بتوانند انواع ارتباطات و مخصوصا ارتباطات بین‌المللی را با هزینه‌ای پایین برقرار کنند.
  • با توجه به اینکه امکان پنهان کردن شماره طرفین از طریق IP وجود دارد، این سیستم می‌تواند به عنوان گزینه‌ای امن برای برقراری ارتباطات در نظر گرفته شود.
  • امکان ضبط مکالمات و ذخیره آنها را فراهم می‌کند تا در صورت لزوم بازیابی آنها به راحتی انجام گیرد.
  • این سیستم‌ها امکان پاسخگویی خودکار و تعریف IVR را برای شرکت‌ها فراهم می‌آورند.
  • با استفاده از Call Back می‌توان از بیرون با این سیستم‌ها ارتباط برقرار کرد.
  • می‌توان برای داخلی‌های متفاوت موزیک‌های انتظار متفاوتی را تنظیم نمود.
  • می‌توان همه داخلی‌ها را به صورت همزمان و تک تک با یکدیگر پیج کرد.

انواع تلفن‌های مورد استفاده در فناوری ویپ

تلفن ویپ: سیستم‌های IPPBX بهترین عملکرد را با استفاده از تلفن‌های ویپ تحت شبکه ایجاد می‌کنند. این تلفن‌ها دکمه‌هایی قابل برنامه‌ ریزی دارند که امکانات بسیاری را برای کاربرانشان فراهم می‌آورند. بعضی از تلفن‌های ویپ تحت شبکه از چندین خط تلفن ورودی پشتیبانی می‌کنند که با استفاده از آنها امکان مدیریت بیش از یک تماس به داخلی‌ها فراهم می‌آید.

تلفن‌های ویپ یا تلفن های تحت شبکه

تلفن‌های ویپ

تلفن آنالوگ: تلفن‌های آنالوگ همان تلفن‌های معمولی هستند. در شرایط عادی نمی‌توان با استفاده از آنها با سیستم IPPBX یا مرکز تلفن ویپ ارتباط برقرار کرد. برای استفاده از این تلفن‌ها در سیستم‌های IPPBX باید از کارت‌هایی که پورت FXS دارند، استفاده کرد. از طرفی یکی از به صرفه ترین محصولات فروشگاه اینترنتی شبکه سنتر، مرکز تلفن ویپ هست.

گیت وی ویپ

گیت وی ویپ از جمله تجهیزات ویپ است که باعث می‌شود سیستم تلفنی ویپ بتواند به شبکه مخابراتی تلفن آنالوگ متصل شود. گیت وی ویپ مکالمه‌های تلفنی خطوط تلفن را به بسته‌های دیتا تبدیل می‌کند. گیت وی ها این عمل را در جهت عکس نیز انجام می‌دهند؛ یعنی تماس‌های اینترنتی از این طریق به مکالمات تلفنی آنالوگ تغییر می‌یابد. این گیت وی ها انواع متفاوتی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

مبدل تلفن آنالوگ ATA:

 این دستگاه دستیابی به خطوط PSTN را با استفاده از تلفن‌های آنالوگ معمولی امکان پذیر می‌کند. هم چنین آنها می‌توانند با اتصال به شبکه و برقراری ارتباط با IPPBX شرایط برقراری ارتباط گوشی‌های معمولی با این سیستم را به وجود آورند.

گیت وی ویپ voip

 گیت وی ویپ voip

گیت وی FXO :

با اتصال به خطوط تلفن شهری می‌توانند تماس‌های برقرار شده از خطوط آنالوگ را به مکالمات ویپ تبدیل کنند و به تلفن‌های ویپ بفرستند.

گیت وی FXS:

با اتصال به گوشی‌های تلفن تماس‌های آنالوگ را به شبکه ارسال می‌کنند.

کارت‌های تلفنی ویپ

کارت تلفنی ویپ از جمله تجهیزات ویپ هستند که به دو دسته کارت‌های آنالوگ و دیجیتال تقسیم می‌شوند. هر دو نوع آن امکان برقراری ارتباط با مراکز تلفن شهری را ایجاد می‌کنند تا بتوان از سیستم‌های IPPBX استفاده کرد.

کارت های تلفنی ویپ

قیمت تجهیزات ویپ

تجهیزات مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند. قیمت تجهیزات ویپ معمولا به برند تولید کننده، ظرفیت محصول، قابلیت‌های پشتیبانی شده، قدرت انطباق و ... بستگی دارد.فروشگاه اینترنتی شبکه سنتر میکوشد قیمت بروز تجهیزات ویپ مانند هدست را در اختیار کاربران قرار دهد.