نرم افزار 3CX چیست؟

نرم افزار 3CX یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای ارائه شده است که به شبیه سازی کامل تلفن های سخت افزاری معمولی بر روی سیستم عامل هایی نظیر سیستم عامل ویندوز، سیستم عامل مکینتاش، سیستم عامل لینوکس و سیستم عامل اندروید می پردازد. لازم به ذکر است که شبیه سازی مذکور در عین برخورداری از کلیه امکانات صورت می پذیرد. 

طراحی و تولید نرم افزار 3CX زمینه ای را فراهم ساخته است که کاربران دیگر هیچ نیازی به خرید و به کارگیری تلفن های جدید نداشته باشند. گفتنی است که نرم افزار مذکور به تنهایی قادر است که تمامی امکانات مورد نیاز داخلی و خارجی شبکه را مهیا کند. این نرم افزار کاربردی غالبا در زمینه تماس های تلفنی ویپ و مراکز تلفن IP مورد استفاده قرار می گیرد. 

جالب است بدانید که نرم افزار 3CX از قابلیت های متعدد و متنوعی برخوردار است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به برخورداری از قابلیت تنظیمات داخلی با پروتکل SIP و نصب سریع و ساده بر روی سیستم های تلفنی استریسک، الستیکس و مرکز تلفن ویپ 3CX ( مرکز تلفن VOIP) اشاره نمود.  

حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که کارکرد 3CX به چه صورت می باشد؟

جالب و در عین حال لازم است بدانید که بعد از نصب نرم افزار 3CX بر روی سیستم عامل مورد نظر و معرفی نمودن شماره داخلی به آن، امکان اتصال به مرکز تلفن ویپ یا به عبارت دیگر IPPBX میسر شده و کلیه تنظیمات و اطلاعات سیستم مرکزی دریافت می گردد. پس از این که تماس با سیستم مرکز تلفن برقرار شده و تماس مذکور به این داخلی انتقال پیدا کرد، سیستم عامل همچون یک گوشی تلفن عمل نموده و امکان پاسخگویی به تماس از طریق SOFTPHONE فراهم است. 

 • دانلود نرم افزار 3CX برای ویندوز

قابلیت های متعدد و متنوع نرم افزار 3CX دست به دست هم داده اند و این نرم افزار را به یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای موجود در بازار تبدیل کرده اند. از جمله مهم ترین قابلیت های سیستم تلفن 3CX برای ویندوز می توان به مواردی نظیر قابلیت برقراری تماس های ورودی، خروجی و داخلی، امکان انتقال تماس و پخش موزیک انتظار،  قابلیت برقراری 5 تماس به صورت همزمان، امکان معرفی شماره های داخلی در یک تلفن به تعداد نامحدود، امکان برقراری تماس تصویری، امکان انتخاب دو حالت فعال و غیر فعال، قابلیت دریافت پیام صوتی برای همه داخلی ها، ضبط مکالمات تلفنی، نمایش تماس های از دست رفته، دفترچه تلفن و... اشاره نمود. 

حال که تا حدودی با نرم افزار 3CX و قابلیت های منحصر به فرد آن آشنا شدیم، وقت آن فرا رسیده است که با مراحل نصب و راه اندازی تلفن نرم افزاری 3CX آشنا شویم. و ابتدا به دانلود 3CX میپردازیم.

دانلود نرم افزار 3CX

3CXPhone6.zip
PASSWORD : A1234567

آموزش نصب و راه اندازی 3CX بر روی ویندوز

پیش از پرداختن به آموزش 3CX به یاد داشته باشید که سیستم عامل ویندوز باید 64 بیت بوده و پیش از نصب حتما به روزرسانی شده باشد. همچنین سرور ویندوز مورد نظر باید به اینترنت متصل بوده و مرورگر مورد استفاده گوگل کروم یا فایرفاکس باشد. ناقص بودن کرک این نرم افزار موجب شده است که به آموزش کرک 3CX نپردازیم.

آموزش اجرا کردن فایل نصبی نرم افزار 3CX

نخستین گام در نصب نرم افزار 3CX دانلود 3CX کرک شده و اجرای فایل دانلود شده این نرم افزار است. گفتنی است که تصویر زیر نمایانگر نیازمندی های سیستم می باشد. پس از مواجه شدن با این صفحه بر روی گزینه next کلیک کنید. 

نصب 3CX بر روی ویندوز

گام اول نصب 3CX بر روی ویندوز

صفحه ای مطابق صفحه زیر برایتان باز می شود. کافی است گزینه I Agree... انتخاب کرده و بدین ترتیب با شرایط نصب نرم افزار 3CX اعلام موافقت نمایید. 

نصب 3CX بر روی ویندوز

گام اول نصب 3CX بر روی ویندوز

 • انتخاب مسیر نصب نرم افزار 3CX

امکان تغییر مسیر نصب نرم افزار 3CX با زدن دکمه Browse موجود در صفحه امکان پذیر می باشد. توصیه ما به شما این است که مسیر نصب پیش فرض را مورد استفاده قرار داده و سپس گزینه next را بزنید. 

نصب 3CX بر روی ویندوز

گام دوم نصب 3CX بر روی ویندوز

 • آغاز مراحل نصب نرم افزار 3CX

نمای نصب نرم افزار 3CX در تصویر زیر نشان داده شده است. پس از اتمام این مراحل نخستین مرحله نصب سیستم تلفن 3CX به پایان رسیده و لازم است مرحله دوم آغاز گردد. 

نصب 3CX بر روی ویندوز

گام سوم

 • ادامه نصب و پیکربندی 3CX

پس از این که مراحل نصب اولیه پایان یافت، پنجره ای مشکی رنگ برای شما گشوده می شود. این پنجره Command Prompt نام دارد. مرحله دو نصب را باید از این پنجره پیگیری کرده و ادامه دهید. 

در محیط این پنجره سوالی با این مضمون از ما پرسیده می شود که آیا مایل به ادامه دادن مراحل نصب با Command Line هستید و یا قصد دارید این کار را با استفاده از یک مرورگر اینترنتی پیگیری کنید؟

 • ادامه با Command Line

شما با زدن دکمه 2 می توانید ادامه پیکربندی را با Command Line ادامه دهید. 

نصب 3CX بر روی ویندوز

گام چهارم نصب 3CX بر روی ویندوز

 •  بک آپ 3CX قبلی و یا نصب سیستم جدید

در این مرحله تصمیم می گیرید که بازنشانی نسخه پشتیبانی از سیستم قبل صورت بپذیرد و یا تمایل به نصب سیستم جدید دارید. با زدن دکمه 1 تمایلتان به نصب سیستم جدید را نشان دهید. 

نصب 3CX بر روی ویندوز

گام پنجم نصب 3CX بر روی ویندوز

 •  کد لایسنس نرم افزار 3CX

در صورت تهیه کد لایسنس نرم افزار 3CX ، در این مرحله از نصب از شما خواسته می شود که کد مذکور را وارد کنید. پس از کپی کردن کد لایسنس در محیط Command Line کلیک راست نموده و آن را Paste کنید. 

راه اندازی 3CX بر روی ویندوز

گام ششم

 • ورود نام کاربری 3CX به منظور ورود به سیستم مدیریتی

در این مرحله از نصب نرم افزار 3CX از شما خواسته می شود که نام کاربری مورد نظر خود را به منظور ورود به سیستم وارد کنید. این نام را به خاطر داشته باشید و بدانید که در آینده برای ورود به سیستم نیازمند وارد کردن این نام هستید. 

گام هفتم

 • تشخیص IP اینترنتی توسط سیستم

در این مرحله از نصب نرم افزار 3CX تشخیص آی پی اینترنتی شما توسط سیستم انجام می گیرد. پس از این که IP اینترنتی خود را مشاهده کردید، با زدن دکمه 1 زمینه ثبت IP را فراهم سازید. 

گام هشتم

 • انتخاب IP شبکه داخلی

در این مرحله 3CX کارت های شبکه موجود را برای شما به نمایش می گذارد. بنابراین با در نظر گرفتن نیازهای خود نسبت به انتخاب کارت مناسب اقدام نمایید. 

گام نهم

 • پیشنهاد استفاده از FQDN در نصب 3CX

جالب و در عین حال لازم است بدانید که یادآوری آدرس های آی پی کار دشواری بوده و از همین رو سیستم به شما پیشنهاد به کارگیریFQDN برای سیستم تلفنی را می دهد. شما با زدن دکمه 1 می توانید این پیشنهاد را پذیرفته و تایید کنید. 

گام دهم

سیستم از شما به منظور ساخت FQDN یک نام درخواست می کند. شما می توانید نام خود و یا وب سایتتان را در این قسمت وارد نمایید. پس از این کار یکی از سرورهای موجود را انتخاب کرده و بعد از این که سیستم سوال می کند که آیا از سرور DNS به منظور درست کردن دامنه برخوردار هستید یا خیر؟ از گزینه دوم استفاده نموده و به نرم افزار3CX اجازه درست کردن مسیر های DNS را بدهید. 

گام دهم

پس از این که مراحل فوق الذکر را انجام دادید، اعمال تنظیمات توسط سیستم آغاز خواهد شد.  

گام دهم

 • درخواست پورت خالی برای HTTP و HTTPS

در این گام از نصب نرم افزار 3CX سیستم از ما درخواست پورت های ورود به کنسول و پورت خالی برای HTTP و HTTPS می نماید. شما می توانید به طور پیش فرض از پورت های 5000 و 5001 استفاده نمایید. 

گام یازدهم

پس از این مرحله، سیستم به انجام بخش دیگری از تنظیمات پرداخته و بعد از انجام این دسته از تنظیمات صفحه مرورگر به منظور ورود شما به سیستم باز می گردد. 

گام یازدهم

 • مشخص نمودن تعداد ارقام تلفن های داخلی

بعد از این که اطلاعات ورود را وارد کردید، پنجره ای مشابه پنجره زیر برای شما به نمایش در می آید. باید تعداد ارقام تلفن های داخلی خود را که بین 2 تا 5 رقم است، در این قسمت وارد نمایید و گزینه next را بزنید. 

گام دوازدهم

 • تعیین آدرس ایمیل مدیر سیستم 3CX

پس از زدن گزینه next پنجره ای برای شما گشوده شده و از شما خواسته می شود که آدرس ایمیل مربوط به مدیر سیستم را وارد کنید. گفتنی است که کلیه اطلاعات مهم از طریق ایمیل مربوطه در اختیار مدیر قرار داده می شوند. 

گام سیزدهم

 • تنظیمات اطلاعات ارسال کننده ایمیل SMTP

در صفحه بعدی اطلاعات مربوط به دارنده ایمیل از شما خواسته می شود. به یاد داشته باشید که در صورت به کارگیری سرورهای جیمیل حتما تیک Enable SSL را فعال نمایید. 

گام چهاردهم

 • مشخص نمودن موقعیت مکانی و زمانی

در این قسمت باید موقعیت مکانی را کشور ایران و موقعیت زمانی را +3:30 Iran تعیین کنید. 

گام پانزدهم

 • تعریف داخلی منشن یا اپراتور

در این مرحله سیستم از شما درخواست می کند که به تعریف داخلی اپراتور بپردازید. به یاد داشته باشید که وارد کردن آدرس ایمیل در این گام الزامی است. سپس گزینه next را بزنید. 

گام شانزدهم

 • تعیین اجاره تماس های بین الملل در 3CX

پس از زدن گزینه next، مشخص کنید که انجام تماس ها به کدام کشور و یا از کدام کشور مجاز می باشد. 

گام هفدهم

 • تنظیم زبان اعلانات سیستم 3CX

در این گام باید به انتخاب زبان پیش فرض 3CX بپردازید. بهتر است نسخه انگلیسی را فعال نمایید.  

گام هجدهم

 • ورود اطلاعات خریدار و فروشنده در 3CX

این آخرین مرحله از نصب نرم افزار 3CX است. در این گام باید اطلاعات لایسنس و مالک را به دقت وارد نموده و در آخر نام فروشنده را وارد کنید. هم اکنون سیستم تلفن 3CX برای ویندوز قابل دسترسی است. 

گام پایانی