راه اندازی سرور فکس یا Fax Server در ایزابل

سیستم تلفنی ایزابل توانایی آن را دارد که به سرور فکس متصل شده و بتوان با آن اقدام به ارسال و دریافت فکس نمود. سرور فکس ایزابل از نرم افزاری کدبار به نام Hylafax استفاده می نماید. سیستم تلفن ویپایزابل قادر است از ورودی های متفاوتی همچون ترانك‌هاي IAX,SIP,ZAP، فکس ها را دریافت نماید. اما آیا می دانید برای راه اندازی سرور فکس در ایزابل باید چه مراحلی طی شود؟ آیا لازم است برای راه اندازی این سرور از نرم افزارهای خاصی استفاده کرد؟ 

باید بگوییم برای ایجاد کردن هر فکس سرور، نیاز به داخلی خواهد بود. قابلیت ویژه ای که سیستم ایزابل در اختیار شما قرار داده است، وجود ماژول فکس است. این سرور در ایزابل را می توان با استفاده از نرم افزار hayla fax مدیریت نمود. از طریق این نرم افزار می توان ارسال و دریافت فکس را انجام داد. 

البته روش های دیگر نیز برای راه اندازی سرور فکس در سیستم ایزابل وجود دارد، آن هم گیت وی fxs، کارت fxs و استفاده از دستگاه سنتی است. می توان با استفاده از این روش ها به سرور متصل شد. یعنی گیت وی fxs را همچون تلفن ها با پروتکل sip رجیستر نموده و دستگاه فکس را به آن متصل نمود. با این کار فکس ویپ را به یک داخلی متصل می کنیم. 

اما در صورتی که بخواهید راه اندازی فکس در ایزابل را با استفاده از نرم افزار انجام دهید، می توانید از نرم افزار Hylafax استفاده کنید. 

راه اندازی فکس در سیستم ایزابل

  سیستم فکس ایزابل

نحوه راه اندازی فکس ایزابل در 3 مرحله

برای آنکه بخواهید سرور فکس را از طریق سیستم ایزابل راه اندازی نمایید، باید چندین مرحله را به ترتیب سپری کنید. همانطور که می دانید سیستم ایزابل نرم افزاری بر پایه استریسک است. استریسک در اصل نمونه ای از ورژن های لینوکس به شمار می رود که در این نرم افزار فضای گرافیکی برای آن طراحی شده است. 

به گونه ای که تمام کاربران برای راه اندازی سرور فکس کار ساده ای داشته باشند و با دشواری مواجه نشوند. نکته ای که باید بدانید این است که در سیستم ایزابل به هیچ عنوان محدودیت تعداد ترانک و داخلی وجود ندارد. تنها مسئله آن است که ممکن است سیستمی که روی آن این برنامه را اجرا می کنید، محدودیتی را برای استفاده از آن ایجاد کند. 

مرحله اول:

برای راه اندازی فکس در ایزابل در قدم اول لازم است IP ایزابل را در مرورگر خود وارد کنید. پس از آن یوزرنیم و پسورد خود را وارد کنید تا به منوی ایزابل دسترسی یابید. حال در این قسمت شما باید ابتدا گزینه PBX Configuration را انتخاب کنید. در صفحه ای که در پیش روی شما باز می شود، باید گزینه Extensions را انتخاب کنید. 

حال در کادر مقابل شما، گزینه ای با نام Generic IAX2 Device نشان داده شده است که باید آن را انتخاب کنید. در اصل این فرایند راه اندازی سرور فکس در سیستم ایزابل، اقدامی برای ساخت داخلی LAX است. لازم است برای ساخت فکس سرور ابتدا وارد سیستم ایزابل شده و این داخلی را بسازید. 

آموزش راه اندازی فکس در ایزابل

راه اندازی سرور فکس در ایزابل

مرحله دوم:

پس از آنکه داخلی LAX را در سیستم ساختید، باید در کادر مقابل User Extension و Display Name شماره داخلی و نام داخلی را وارد کنید. پس از آن در قسمت Secret نیز باید رمز داخلی خود را وارد کنید. حال بر روی گزینه Submit که در قسمت پایین صفحه قرار دارد کلیک نموده و در بالای صفحه نیز دکمه Apply را فشار دهید. با انجام این فرایند ساخت داخلی مخصوص فکس به اتمام می رسد. 

مرحله سوم:

در این مرحله راه اندازی سرور فکس در سیستم ایزابل باید مجددا وارد تنظیمات داخلی سرور شوید. زمانی که وارد این صفحه شدید، گزینه requirecalltoken را به حالت No درآورید. سپس گزینه submit را انتخاب کرده و بر روی Apply کلیک نمایید. زمانی که تمامی این مراحل را انجام دهید، باید به سراغ ساخت یک فکس اینترنتی یا مجازی بر روی سیستم ایزابل روید. 

فکس مجازی یا Virtual Fax

برای راه اندازی فکس در سیستم ایزابل، لازم است شما اقدام به ساخت یک فکس مجازی نیز نمایید. شما می توانید در قسمت فکس، بر روی گزینه Virtual Fax کلیک نمایید. با باز شدن منوی این کلید، گزینه New Virtual Fax را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه صفحه ای در مقابل شما به نمایش در می آید که باید در این صفحه USER و SECRET که برای ساخت داخلی انتخاب کردید را مجددا وارد کنید. 

پس از آن بر روی گزینه Save در قسمت بالای صفحه کلیک کنید. در انتها می توانید در قسمت virtual fax list، شاهد حالت فکس باشید. می توانید در قسمت STATUS شاهد راه اندازی سرور فکس و فعال بودن آن باشد و می توانید از آن استفاده نمایید. اگر تمامی این مراحل را به درستی و ترتیب طی کنید، می توانید به سرعت سرور فکس خود را بر روی سیستم ویپ راه اندازی کنید. 

راه اندازی فکس ایزابل

فکس مجازی چیست؟

برنامه های ارسال و دریافت فکس در ایزابل

به طور کلی برنامه های بسیاری برای دریافت و ارسال فکس وجود دارند. اما از این میان باید به برنامه Winprint HylaFAX اشاره کنیم. در اصل این برنامه یک رابط گرافیکی تحت ویندوز به شمار می رود که می توان با استفاده از آن و از طریق سرور اقدام به ارسال فکس نمود. لازم است بدانید که با راه اندازی سرور فکس بر روی سیستم ایزابل و با استفاده از این نرم افزار شما قادر خواهید بود هر نوع داده ای را که بخواهید به راحتی فکس نمایید. 

البته نرم افزارهای دیگری نیز برای دریافت و ارسال فکس وجود دارد که می توانید از آنها نیز برای ارسال فکس استفاده نمایید. اما مسئله مهم آن است که بتوانید سرور فکس را بر روی سیستم ایزابل به درستی راه اندازی نمایید. در غیر این صورت قادر نخواهید بود به درستی از این سیستم برای ارسال و دریافت فکس استفاده کنید. 

معمولا فکس های دریافتی از طریق سیستم ایزابل به صورت فایل PDF دریافت می شوند. برای دیدن این فایل های فکس شده می توانید به منوی فکس مراجعه نمایید. بدون شک راه اندازی سرور فکس بر روی سیستم ویپ می تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. تنها کافیست اقدام به تهیه سیستم مورد نظر و راه اندازی فکس بر روی آن نمایید.