امروزه با بهره‌مندی از امکانات فراهم شده بر بستر اینترنت، اتفاقات شگرف و بزرگی در زمینه ارتباطات، تجارت و... رقم خورده است. یکی از این اتفاقات سیستم تلفن ویپ است. در این سیستم تماس‌های صوتی آنالوگ به اطلاعات دیجیتال تبدیل شده و وارد دنیای سایبری می‌شوند. نکته حائز اهمیت در این سیستم آن است که انتقال اطلاعات در فضای سایبری بسیار راحت‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر از هر فضای دیگری امکان پذیر است. 

این موضوع باعث شد که اقبال عمومی برای استفاده از این موقعیت در جهت برقرای تماس‌های راه دور افزایش پیدا کند. و نتیجه آن تولید نرم افزارهای متن باز و جهانی مانند استریسک و درنتیجه آن ایزابل شد که گامی بزرگ در عرصه شبکه و مراکز تماس است. تماس برگشتی یا CallBack، یکی از سرویس‌هایی است که در ایزابل در دسترس است.

سرویس تماس برگشتی یا CallBack در ایزابل

سرویس تماس برگشتی یا CallBack در ایزابل

تماس برگشتی یا CallBack چیست؟

در توضیح تماس برگشتی یا CallBack باید گفت، فرآیندی است که طی آن تماس ورودی مسدود شده و تماسی از سمت شبکه با تماس گیرنده، برقرار می‌گردد. دلیل این اتفاق، اختلاف هزینه‌ها در تماس‌های داخل شبکه و خارج از شبکه است. به عنوان مثال ممکن است تماس گیرنده، تماسی را از تلفن همراه خود و از راه دور با شرکت برقرار نماید. در این حالت تماس ورودی مسدود شده و در مرحله بعد تماسی از سمت ترانک‌های مستقر در موقعیت تماس گیرنده با او برقرار می‌شود. مثال مذکور توضیح سرویسی است که تحت عنوان تماس برگشتی (CallBack) شناخته می‌شود. در ادامه توضیحاتی در رابطه با موارد استفاده و نحوه اعمال تنظیمات تماس برگشتی (CallBack) در ایزابل ارائه می‌گردد.

آموزش راه اندازی تماس برگشتی یا CallBack ایزابل

  • دسترسی به صندوق صوتی: شرکت‌هایی که در سطح بین‌المللی فعالیت دارند، کارمندان زیادی را به نقاط مختلف جهان ارسال می‌نمایند. تصور کنید که هر کدام از کارمندان دارای یک صندوق صوتی بوده و در پایان هر روز با تماس تلفنی آن را چک کنند. در چنین مواردی اغلب هزینه تماس‌ها با شرکت بوده و با توجه به فاصله‌های موجود، هزینه‌های قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت. در حالی که با استفاده از مرکز تلفن مبتنی بر بستر ویپ (viop) و اعمال تنظیمات مربوط به تماس برگشتی یا CallBack در ایزابل، و در آخر جابجایی مقصد تماس، این هزینه‌ها به مقدار چشمگیری کاهش پیدا می‌کنند.
  • تماس‌های بین‌المللی: کاربرد سرویس تماس برگشتی یا CallBack در شرکت‌هایی مشخص می‌شود که حیات آن‌ها وابسته به برقراری تماس‌هایی است که از نقاط مختلف دنیا و به تعداد بالا برقرار می‌شوند. به خصوص تماس‌هایی که هزینه برقراری آن‌ها با شرکت است. در این مورد شرکت می‌تواند با انتقال تماس‌های دریافتی به کشور تماس گیرنده که با بهره‌گیری از سرویس مذکور محقق خواهد شد، در عمل هزینه‌ تماس راه دور را حذف کند. البته پیش شرط آن تهیه ترانک‌های ویپ (viop) در همان کشور مقصد است. در این حالت پس از برقراری تماس از طرف هر یک از کارمندان که در فاصله دوری قرار دارد، تماس او مسدود شده و از طرف ترانک‌های موجود در موقعیت تماس گیرنده با او تماس گرفته می‌شود. در واقع در این روش تماس دریافتی، به محل تماس گیرنده منتقل می‌شود.
  • در برخی مناطق یا کشورها ممکن است هزینه تماس‌های ویپ (voip) بیشتر از تماس‌هایی باشد که کارمندان با موبایل خود با شرکت برقرار می‌کنند. در این صورت شرکت می‌تواند با اختصاص یکی از ترانک‌های موجود به کارمندان مشخص و فعال نمودن سرویس تماس برگشتی یا CallBack برای شماره موبایل آن‌ها، هزینه تماس موبایلی را حذف نماید. در این عملکرد کارمندی که این سرویس از قبل بر روی شماره او در ایزابل تعریف شده است هنگام برقراری تماس با شرکت تماسش مسدود شده و مجددا با او تماس گرفته می‌شود. 

نحوه راه اندازی CallBack در ایزابل

برای دسترسی به صفحه مربوط به تنظیمات سرویس تماس برگشتی یا CallBack در ایزابل، ابتدا باید در لیست سمت چپ وارد بخش Internal Options & Configuration شده و سپس بر روی CallBack کلیک نمود. و در صفحه‌ای که باز می‌شود، مراحل زیر را ادامه داد:

تنظیمات مربوط به CallBack در ایزابل

  • فیلد Callback Number: این فیلد مربوط به شماره‌ای است که تماس برگشتی یا CallBack با آن برقرار خواهد شد. و در عمل معمولا شماره‌ای در آن درج نمی‌شود. چرا که در این صورت با شماره ثبت شده در Caller Id، تماس گرفته می‌شود. البته باید توجه داشت که Caller Id به درستی عمل نماید.آموزش مرحله به مرحله راه اندازی کال بک یا callback در ایزابل

آموزش مرحله به مرحله راه اندازی کال بک یا callback در ایزابل

  • فیلد Delay Before Callback: با توجه به اینکه در شبکه‌های تلفن معمولا چند ثانیه زمان لازم است تا قطع شدن یا وصل شدن آن اعمال شود. این فیلد در ایزابل پیش‌بینی شده است تا با توجه به شرایط کاری هر سیستم زمانی برای ایجاد تاخیر در برقراری تماس مجدد در نظر گرفته شود. در صورت خالی ماندن فیلد، هیچگونه تاخیری اعمال نخواهد شد.
  • Destination after Callback: مقصدی را که قرار است تماس قطع شده پس از برقراری تماس مجدد به آن منتقل شود، در این فیلد مشخص می‌نمایند. در نهایت پس از اعمال تغییرات، با کلیک بر روی گزینه Submit Changes تمامی آن‌ها ذخیره شده و سرویس تماس برگشتی یا CallBack در ایزابل فعال خواهد شد.