تفاوت FXO و FXS چیست؟ این بدون تردید اولین سوالی است که در رابطه با گیت وی های ویپ ذهن شما را به خود درگیر خواهد نمود. FXO و FXS نام دو پورتی می باشد که بر روی خطوط تلفن های آنالوگ و تلفن های ویپ استفاده می شوند.در این مقاله به مقایسه پورت های FXO با FXS می‌پردازیم.

منظور از پورت FXS چیست؟

Foreign Exchange Subscriber یا FXS، در اصل پورتی می باشد که خط آنالوگ را register می کند. یک رابط یا جک در سامانه تلفن، که به ابزار سیستم FXO متصل می شوند. 

منظور از پورت FXO چیست؟

Foreign Exchange Office یا FXO، یکی دیگر از پورت های سیستم آنالوگ است، که اتصالات دستگاه فکس، اتصالات تلفن و یا اتصالات سیستم آنالوگ را دریافت می کند. به این پورت دستگاه FXO می گویند، زیرا بر روی تلفن و فکس متصل می شود. 

تفاوت FXO و FXS نحوه اتصال آنها با خطوط آنالوگ می باشد. این دو پورت همیشه به صورت زوج می باشند. همچون فیش های نر و ماده. در صورتی که از هیچ سیستم تلفنی استفاده نشود، تلفن به طور مستقیم به پورت FXS متصل خواهد شد. 

تفاوت FXO و FXS

تفاوت FXO و FXS

اگر دستگاه تلفنی از مرکز تلفن ویپ یا IPPBX برخوردار باشد، خطوطی که توسط شرکت مخابرات به این سیستم متصل می شوند، به تلفن نیز وصل خواهند شد. از این رو تفاوت FXO و FXS در چنین شرایطی احساس نمی شود. زیرا برای اتصال بر روی این سیستم، از هر دو پورت باید استفاده شود. تا بتوان این خطوط را به تلفن یا دستگاه فکس متصل نمود. 

سامانه های سنتی اصولا دارای پورت های FXO و FXS هستند، که تفاوت FXO و FXS را می توان در این سامانه ها مشاهده نمود. در حالی که معمولا تلفن هایی که از سامانه IP برخوردار می باشند، برای فراهم کردن این دو پورت، به گیت وی ها نیاز خواهند داشت. 

مقایسه FXO با FXS

مقایسه FXO با FXS

نحوه آغاز تماس های تلفنی از طریق خطوط آنالوگ، به این صورت است: ابتدا گوشی که دارای دستگاه FXO است برداشته می شود. پس از پورت FXS در دیگر طرف های متناظر، اقدام به شناسایی این سیستم نموده و تماس را برقرار می کند. 

تفاوت پورت های FXO و FXS

اگر قصد دارید در مورد تجهیزات مورد نیاز خود پیش از خرید، تحقیق کنید، باید به مرکز تماس ویپ و اتصالات تلفن های انالوگ مراجعه نمایید. از سوی دیگر نیز می توانید در طی این بررسی ها در بستر اینترنت، به طور خاصی با اصطلاحات FXO و FXS رو به رو شوید. 

از دیگر موارد تفاوت FXO و FXS باید به این نکته اشاره نماییم، که در صورتی که قصد دارید یک سیستم تلفن را به دستگاه فکس آنالوگ متصل نمایید، نیاز خواهید داشت حداقل از یک پورت FXS استفاده نمایید. اما در صورتی قصد دارید از خطوط آنالوگ بر روی سیستم تلفن خود بهره مند شوید، باید به ازای هر خط، از یک پورت FXO استفاده نمایید.  


پورت های تلفن آنالوگ FXS

پورت های تلفن آنالوگ یا FXS

گیت وی FXO

برای آنکه بتوانید سامانه تلفن IP خود را به خطوط تلفن آنالوگ متصل نمایید، باید از گیت وی FXO بهره مند شوید. این مسئله به شما اجازه خواهد داد که پورت های FXS را در گیت وی، به پورت های FXO متصل کنید. پس از آن نیز قادر خواهید بود با یک خط تلفن آنالوگ، یک تماس VOIP برقرار نمایید. 

نمونه های مختلفی از این نوع گیت وی ها در بازار موجود است. 

گیت وی FXS

اگر قصد دارید یک یا چند خط PBX سنتی را به سیستم های VOIP متصل نمایید، تا از سرویس آن استفاده کنید، نیاز به گیت وی FXS خواهید داشت. برخی از افراد که در خصوص تفاوت FXO و FXS اطلاعاتی ندارند، تصور می کنند که می توانند از گیت وی های دیگری برای برقراری این اتصال استفاده کنند.

اما باید بگوییم از این سیستم تنها برای برقراری اتصال بین تلفن های آنالوگ،  با سامانه تلفن های VOIP استفاده می شود. با این نوع از گیت وی های FXO، خط تلفن ابتدا از شرکت مخابرات به اینترنت و سامانه VOIP متصل می شود. 

 آداپتور ATA یا آداپتور FXS چیست؟

به طور کلی کاربرد آداپتورهای FXS، اتصال دستگاه فکس یا تلفن های آنالوگ به سیستم های ارائه دهنده VOIP می باشد. بدون تردید شما برای برقرای این اتصال، به پورت های FXO نیاز خواهید داشت، تا آنها را به آداپتور دستگاه های فکس و تلفن متصل نماید.


 FXO و FXS

 FXO و FXS

نحوه برقراری ارتباط با FXO و FXS

برای این که بدانید تفاوت FXO و FXS در نحوه برقراری ارتباط به چه صورت است، باید برخی موارد خاص را در نظر بگیرید. از جمله:

آشنایی با عملکرد پورت های FXO و FXS

در زمان برقراری تماس لازم است:

  1. گوشی تلفن را بردارید، هر یک از این پورت ها تشخیص می دهند که شما گوشی را برداشته اید. 
  2. شماره مورد نظر خود را بگیرید. این شماره به صورت رقم های مولتی براکنس دول تون به یکی از پورت های FXO و FXS ارسال خواهد شد.
  3. پورت FXS تماس را دریافت نموده و آن را از طریق ولتاژ حلقوی به پورت FXO ارسال می نماید.
  4. در نتیجه تلفن زنگ خواهد خورد.
  5. می توانید بعد از برداشتن گوشی، تماس را پاسخ دهید. برای پایان دادن به تماس نیز، پورت FXS به ابزار های پورت FXO سیگنال ارسال خواهد نمود تا تماس به اتمام برسد.