در این قسمت به آموزش کانفیگ و تنظیمات گیت وی گرنداستریم و اتصال آن به ایزابل خواهیم پرداخت. به منظور آشنایی بهتر با مبحث کانفیگ و تنظیمات گیت وی گرنداستریم و اتصال آن به ایزابل نخست به معرفی مختصر گیت وی گرنداستریم و آموزش ایزابل می پردازیم.

  • گیت وی گرنداستریم چیست؟

شرکت گرنداستریم یکی از صاحب نام ترین شرکت های واقع در بروکلین آمریکا می باشد که فعالیت خود را از سال 2002 آغاز نموده است. شرکت مذکور در حال حاضر یکی از بزرگ ترین پیشگامان صنعت انتقال صوت و تصویر از طریق بستر آی پی محسوب می شود. لازم به ذکر است که شرکت گرنداستریم به شرکت های کوچک تا متوسط ارائه خدمت می کند. از جمله مهم ترین ویژگی های محصولات تولیدی توسط این شرکت می توان به کیفیت بالا، قیمت مناسب و امنیت بالا اشاره کرد.

تلفن های IP، تلفن های تصویری، گیت وی voip، سانترال های آی پی، دوربین های SIP و دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها مهم ترین محصولات تولیدی ساخت شرکت گرنداستریم هستند. این شرکت گستره وسیعی از گیت وی ها، از گیت وی های تک پورت گرفته تا گیت وی های 24 پورت را تولید و عرضه می کند. این گیت وی ها ویژگی های بارزی دارند که کیفیت بالا و قیمت مناسب نمونه ای از آن ها است.

تنظیمات گیت وی گرنداستریم

تنظیمات گیت وی گرنداستریم

  • معرفی ایزابل و گیت وی

ایزابل یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای تلفنی متن باز و در عین حال رایگانی است که هسته تلفنی آن استریسک می باشد. گفتنی است که ایزابل از نرم افزارهای جانبی متعدد و متنوعی برخوردار است. این نرم افزارها دست به دست هم داده و زمینه ای را فراهم ساخته اند که حتی افراد دارای دانش اندک در زمینه ویپ و شبکه بتوانند  یک مرکز تماس حرفه ای را  برای سازمان خود راه اندازی  کنند.

به جرئت می توان گفت که ایزابل یکی از محبوب ترین و پر کاربردترین محیط های گرافیکی برای استریسک محسوب می شود. از جمله مهم ترین مزایای ایزابل در مقایسه با سایر ایزوها می توان به رایگان بودن کلیه بخش ها، محیط کاربری ساده و راحت، به روزرسانی مداوم به منظور پایداری و امنیت مرکز تلفن اشاره نمود.

  • آموزش کانفیگ و تنظیمات گیت وی گرنداستریم و اتصال آن به ایزابل

نخستین گام از کانفیگ و تنظیمات گیت وی گرنداستریم و اتصال آن به ایزابل ورود به پنل مدیریتی می باشد. به منظور ورود به پنل مدیریتی لازم است گام های زیر اجرایی شوند:

  • ابتدا پورت WAN دستگاه FXO را به شبکه ای وصل نمایید که DHCP آن فعال است. در صورت عدم وجود DHCP در شبکه، کافی است از فروشنده تقاضا کنید که به تنظیم آی پی استاتیک بر روی دستگاه شما بپردازد.
  • سپس با به کارگیری نرم افزار IP Query دستگاه خود را در شبکه پیدا نمایید. برای این کار به دانلود نرم افزار مذکور پرداخته و پس از این که آن را اجرا نمودید، به انتخاب شبکه خود در بخش Interface پرداخته و سپس بر روی گزینه Listen کلیک کرده و IP دستگاه را از روی مک آدرس آن بیابید. لازم به ذکر است که مک آدرس دستگاه در قسمت پشتی آن درج شده است.

تنظیمات گیت وی گرنداستریم

تنظیمات گیت وی گرنداستریم

  • حال آی پی دستگاه را در مرورگر سیستم وارد کرده و با استفاده از پسورد admin به پنل مدیریتی دستگاه وارد شوید.

نحوه کانفیگ گیت وی گرنداستریم جهت اتصال به ایزابل

به منظور کانفیگ و تنظیمات گیت وی گرنداستریم برای اتصال به ایزابل در گام اول به مسیر Account 1→ Accounts→ General Account مراجعه کرده و تنظیمات را بر اساس آنچه در ادامه گفته می شود، انجام دهید.

یکی از فیلدهای موجود در صفحه باز شده Account name نام دارد. این فیلد مربوط به نام اکانت شما بوده و توصیه می شود که آن را P1 نامگذاری کنید تا مجبور به تغییر آن در دیگر قسمت ها نباشید.

فیلد دیگر SIP Server نام دارد. آی پی سرور ایزابل را در این فیلد وارد کنید. 

در گام بعدی از تنظیمات گیت وی گرنداستریم و اتصال آن به ایزابل به مسیر General Settings→ Settings → Calling to VOIP رفته و بر اساس آنچه که در ادامه آمده است، به تنظیم این بخش بپردازید.

یکی از فیلدهای موجود در این قسمت User ID نام دارد. عبارت ch1-8:200 را در این فیلد وارد کنید. لازم به ذکر است که عدد 200 موجود در این عبارت مقدار DID Number شما است. عدد 8 بیانگر تعداد لاین های FXO گیت وی است. 

فیلد دیگری که در این بخش موجود است، SIP Server نام دارد. این فیلد را با نام سرور بخش تنظیمات اکانت که پیش تر آن را P1 در نظر گرفتیم، پر کنید.

حال به مسیر Dialing→ FXO Lines→ PSTN رفته و مقدار Stage method موجود را به یک تغییر دهید. 

آموزش اتصال گیت وی گرنداستریم به سرور ایزابل

پس از انجام تنظیمات گیت وی گرنداستریم به منظور ایجاد ترانک با ایزابل کافی است در سرور ایزابل به مسیر PBX Configuration→ PBX→ Trunks→ Add SIP Trunk رفته و ترانک را بر اساس آنچه که در ادامه آمده است، تعریف کنید. 

Type = friend

qualify = yes

port = 5060

insecure = very

host =172.20.20.205(IP  گیتوی )

dtmfmode = rfc2833

context =from-trunk

disallow =all

allow =ulaw,alaw