در این قسمت از آموزش میکروتیک به آموزش کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک می پردازیم. رادیو وایرلس میکروتیک در دنیای امروز به طور گسترده ای در برقراری لینک های بی سیم در فاصله های دور و نزدیک مورد استفاده قرار می گیرد. آنچه موجب محبوبیت و گستردگی استفاده از این رادیوها شده است، کارایی بسیار خوب در عین برخورداری از قیمت مناسب می باشد. 

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در زمینه استفاده از رادیوهای وایرلس میکروتیک وجود دارد، کانفیگ و تنظیمات نرم افزاری موجود به دلیل نیاز به دانش شبکه ای و تجربه کار است. اهمیت آشنایی با این مقوله ما را بر آن داشته است که در ادامه به آموزش کامل و گام به گام آن بپردازیم.

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

آموزش نحوه کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

به منظور آموزش کانفیگ رادیو میکروتیک باید سناریویی مناسب را تدارک ببینیم. فرض کنید دو مکان تحت عناوین Site A و Site B موجود هستند. دو دوربین مدار بسته و یک دستگاه NVR در سایت A قرار داده شده اند. گفتنی است که این دوربین ها و دستگاه مذکور با استفاده از آدرس آی پی های مشخص شده به یک سوئیچ اتصال پیدا کرده اند. این در حالی است که یک دستگاه کامپیوتر در سایت B مستقر شده که با به کارگیری آدرس آی پی نمایش داده شده به سوئیچ موجود در این سایت وصل شده است. هدف اصلی سناریو اتصال دو مرکز با رادیو وایرلس های mikrotik است که به سوئیچ های موجود در سایت A و B وصل شده اند. 

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

سناریو کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک بین دو سایت A و B

نحوه کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک موجود در اول یا Site A

به منظور شروع با استفاده از یک کامپیوتر متصل به سوئیچ سایت A، اقدام به کانفیگ کردن رادیو میکروتیک این سایت می نماییم. 

کانفیگ رادیو میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A

 • آماده سازی رادیو میکروتیک جهت کانفیگ

نخستین مرحله در این زمینه آماده سازی می باشد. برای این کار نرم افزار وین باکس موجود بر روی سیستم را اجرا می نماییم. به یاد داشته باشید که رادیو آنتن خام و فاقد آی پی می باشد. بنابراین باید از طریق مک آدرس به آن اتصال پیدا کنید.

کانفیگ رادیو میکروتیک

کانفیگ رادیو میکروتیک

کانفیگ رادیو میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A

پس از این که با استفاده از مک آدرس به رادیو آنتن متصل شدید، به منوی اصلی tool مراجعه نموده و با انتخاب گزینه MAC Server مطمئن شوید که گزینه interface موجود بر روی all قرار گرفته است. توجه داشته باشید که پاک و یا غیرفعال سازی این گزینه امکان برقراری ارتباط از طریق مک آدرس را سلب می نماید.

 • تنظیم پروفایل در میکروتیک جهت کانفیگ رادیو وایرلس

گام بعدی در زمینه کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A تنظیم پروفایل است. بدین منظور با مراجعه به گزینه wireless موجود در منوی اصلی به سربرگ Security Profile بروید. با زدن علامت + به تعریف رمز در قسمت های WPA pre shared key و WPA2 pre shared key می پردازیم.

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A

 • نحوه تنظیمات اکسس پوینت میکروتیک جهت کانفیگ رادیو وایرلس

مرحله بعدی در کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A مربوط به تنظیمات اکسس پوینت میکروتیک می باشد. برای این کار به انتخاب سربرگ Wireless interface از منوی اصلی پرداخته و بر اساس آنچه در ادامه گفته می شود، تنظیمات این قسمت را انجام دهید.

 • Mode

از آن جا که رادیو آنتن لایسنس 3 می باشد، لازم است mode مورد استفاده bridge در نظر گرفته شود. 

 • Band

این گزینه را بر روی 5GHz-only-n تنظیم کرده و بدین ترتیب امکان چندین ارسال و دریافت همزمان را فراهم سازید.

 • Channel width

این گزینه را بر روی 20 MHz تنظیم نمایید و به یاد داشته باشید که در فواصل بالا هرچه پهنای کانال کاهش پیدا کند، لینک پایدارتر خواهد بود.

 • Frequency

این گزینه را بر روی 5220 تنظیم کنید. در این گزینه اولویت با فرکانس هایی است که مصرف کمتری دارند. 

 • SSID

با توجه به سناریویی که به بیان آن پرداختیم، این گزینه باید بر روی Site A تنظیم شود.

 • Security Profile

برای تنظیم این گزینه از پسوردی که در مراحل پیشین تنظیم نمودید، استفاده کنید.

 کانفیگ رادیو وایرلس

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A

 کانفیگ رادیو وایرلس

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A

 • تنظیمات Bridge جهت کانفیگ رادیو میکروتیک

به منظور انجام تنظیمات این مرحله به سراغ گزینه bridge موجود در منوی اصلی رفته و سپس به سربرگ bridge مراجعه نمایید. علامت + ای را در این جا مشاهده می کنید، بر روی آن کلیک کنید. مطمئن شوید که گزینه RSTP را در سربرگ STP انتخاب نموده اید. سپس OK را زده و منتظر ایجاد یک bridge بمانید.

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A

در گام بعدی در منوی اصلی bridge سراغ سربرگ port رفته و باز هم بر روی علامت + موجود کلیک کنید. نخست WLAN 1 را به BRIDGE 1 اختصاص داده و OK را بزنید. سپس مجددا بر روی علامت + کلیک کرده و این بار Ether 1 را به Bridge 1 اختصاص داده و OK را بزنید.

 • تنظیمات IP جهت کانفیگ کردن رادیو میکروتیک

این مرحله مختص به اختصاص یک آی پی به رادیو وایرلس میکروتیک می باشد. بدین منظور به سراغ گزینه Addresses از منوی اصلی IP خواهیم رفت.

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A

در این قسمت با توجه به سناریویی که پیش تر به بیان آن پرداختیم، آی پی را 192.168.1.10/24 در نظر می گیریم. به یاد داشته باشید که این آی پی حتما باید به Bridge1 اختصاص داده شود. حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که منظور از /24 موجود در آدرس آی پی مذکور چیست؟ 

جالب و در عین حال لازم است بدانید که /24 موجود در انتهای آی پی فوق الذکر نشان دهنده Subnet Mask می باشد که در سناریوی حاضر 255.255.255.0 است.

 • تست ارتباط

پس از انجام کلیه مراحل فوق الذکر کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A به پایان می رسد. بنابراین انتظار می رود که در حال حاضر ارتباط میان تجهیزات موجود در سایت A و رادیو وایرلس میکروتیک این سایت برقرار شده باشد. برای اطمینان از این موضوع می توان دستور  ping را مورد استفاده قرار داد. بدین منظور کافی است به منوی اصلی tools مراجعه نموده و با انتخاب گزینه ping، یکی از دستگاه های موجود در سایت A را ping بگیرید.

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت A

 • نحوه کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک موجود در سایت دوم یا B

حال که کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک موجود در سایت A پایان یافته و از اتصال آن به تجهیزات موجود در این سایت اطمینان حاصل کردیم، وقت کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک موجود در سایت B می باشد. برای ورود به صفحه کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک موجود در این سایت نیز به استفاده از مک آدرس می پردازیم. 

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت B

کنترل مک سرور را در این مرحله نیز فراموش نکرده و چک کنید که حتما بر روی گزینه all قرار داشته باشد.

 • تنظیم پروفایل

در این مرحله لازم است نسبت به ایجاد یک Security profile با پسوردی مشابه پسورد استفاده شده در رادیو وایرلس میکروتیک سایت A اقدام کنید.

 • تنظیم کلاینت

در این گام به تنظیمات Wireless مراجعه نموده و mode را بر روی station bridge تنظیم کنید. سایر گزینه ها را بر اساس آنچه برای رادیو وایرلس میکروتیک سایت A انجام دادیم، تنظیم نمایید.

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت B

 • کنترل کیفیت اتصال

به منظور بررسی کنترل کیفیت اتصال برقرار شده می توان به سربرگ Status مراجعه کرد. سپس به قسمت signal strength رفته و عدد موجود را مشاهده کنید. گفتنی است که به هر اندازه این عدد بزرگ تر باشد، سیگنال از کیفیت قابل قبول تری برخوردار خواهد بود. 

کانفیگ رادیو میکروتیک

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت B

 • تنظیمات Bridge

تنظیمات موجود در این زمینه را درست مشابه تنظیمات Bridge در سایت A انجام دهید. 

 • تنظیمات IP

برای انجام این تنظیمات به گزینه Addresses موجود در منوی اصلی IP مراجعه کرده و بر اساس سناریو مقدار آن را 192.168.1.20/24 قرار دهید.

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت B

 • تست ارتباط

مراحل کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت B نیز پس از انجام مراحل فوق الذکر به پایان رسیده است. برای اطمینان از برقراری درست ارتباط می توانید با دستور ping یکی از تجهیزات موجود در سایت A را از سایت B پینگ بگیرید.

کانفیگ رادیو وایرلس میکروتیک سایت B