در این مقاله از وبسایت شبکه سنتر به آموزش برنامه winbox برای اتصال به میکروتیک خواهیم پرداخت. گفتنی است که 4 روش متداول برای اتصال به میکروتیک وجود دارد. این روش ها شامل ارتباط از طریق وب، ارتباط از طریق SSH، ارتباط از طریق Telnet و ارتباط از طریق وین باکس می باشد. لازم به ذکر است که روتر میکروتیک دقیقا مانند دیگر روترها امکان ارتباط از طریق کابل کنسول را نیز دارا می باشد. در چنین شرایطی لازم است که امکان دسترسی مستقیم به روتر فراهم باشد.

نحوه اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

وین باکس یکی از کاربردی ترین ابزارهایی است که مدیران شبکه به واسطه آن به روتر مورد نظر خود اتصال پیدا کرده و با به کارگیری یک رابط گرافیکی ساده تنظیمات سیستم عامل میکروتیک را انجام می دهند.

شرکت میکروتیک به منظور فراهم ساختن شرایطی مناسب برای راحتی کار کاربران خود اقدام به طراحی و عرضه ابزاری مناسب نموده است. کاربران می توانند با استفاده از ابزار مذکور بدون هیچ گونه دردسری و با برخورداری از پروتکلی امن به روتر میکروتیک خود اتصال پیدا کرده و اقدام به انجام کلیه تنظیمات مورد نیاز بر روی آن نمایند.

نرم افزار winbox ابزاری گرافیکی و در عین حال رایگان می باشد که امکان دانلود آخرین نسخه آن در سایت رسمی mikrotik فراهم است. همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، با استفاده از این نرم افزار می توان به سادگی به روتر میکروتیک وصل شد. 

اگر شما هم به آن دسته از افرادی تعلق دارید که می خواهید نحوه اتصال به روتر میکروتیک از طریق نرم افزار وین باکس را بیاموزید، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کرده و انجام دهید.

  • گام اول : دانلود وین باکس

در گام نخست لازم است که آخرین نسخه نرم افزار مذکور را از سایت رسمی میکروتیک دانلود نمایید.برای دانلود رایگان winbox میتوانید اینجاکلیک کنید. 

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

  • گام دوم اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

پس از دانلود وین باکس، vmware را باز نموده و سپس بر روی میکروتیک کلیک راست کنید. به یاد داشته باشید که با کلیک کردن موجب روشن شدن vmware نشوید. حال گزینه تنظیمات یا همان setting را انتخاب نمایید.

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

  • گام سوم اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

در مرحله سوم با پنجره ای باز شده رو به رو می شوید که اطلاعات سیستم را برای شما به نمایش می گذارد. در این گام لازم است که به تنظیم کارت شبکه پرداخته و آن را بر روی host-only قرار دهید. با این کار ارتباط دو طرفه ای میان سیستم اصلی و ماشین مجازی برقرار می شود. اگر این مورد را بر روی گزینه دیگری تنظیم کنید، سیستم های دیگر نیز امکان مشاهده ماشین مجازی را خواهند داشت.

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

  • گام چهارم اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

در این مرحله نسبت به روشن نمودن میکروتیک اقدام نموده و پس از این که میکروتیک روشن شده و پیغام mikrotik 6.43.2 (stable) به نمایش در آمد، نرم افزار وین باکس را اجرا نمایید.

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

  • گام پنجم اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

گفتنی است که در هنگام اجرا نمودن نرم افزار وین باکس پنجره ای مشابه آنچه که در تصویر زیر نشان داده شده است، باز می شود. در این پنجره نسبت به انتخاب میکروتیک خود اقدام نموده و به آن وصل شوید. لازم به ذکر است که کلمه عبور موجود در این مرحله به طور پیش فرض admin بوده و فاقد رمز می باشد.

توجه داشته باشید که به منظور اتصال به میکروتیک با استفاده از نرم افزار وین باکس دو روش موجود می باشد که عبارتند از: اتصال از طریق مک آدرس و اتصال از طریق آدرس آی پی یا دامنه. بنابراین به منظور اتصال به وین باکس لازم است اقدام به انتخاب آدرس آی پی یا مک آدرس میکروتیک نموده و سپس گزینه connect را انتخاب نمایید. در صورت عدم وجود آدرس آی پی می توان به استفاده از ابزار وین باکس اقدام به تنظیم آن نمود. در این مرحله بر روی مک آدرس کلیک کرده و به وین باکس اتصال پیدا کنید. 

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

اتصال به میکروتیک از طریق وین باکس

برای مشاهده لیستی از میکروتیک های موجود در شبکه محلی می توانید بر روی گزینه refresh موجود در تصویر بالا کلیک کنید. اما اگر قصد اتصال به میکروتیک های موجود در سطح اینترنت را دارید، لازم است آدرس ip valid میکروتیک مورد نظر را در قسمت connect to وارد نموده و پس از ورود نام کاربری و رمز عبور به آن وصل شوید.

همان گونه که قبل تر نیز گفتیم، امکان اتصال به میکروتیک از طریق لایه سه یا همان آی پی و لایه دو یا همان مک آدرس میسر می باشد. در برخی موارد دیده شده است که لایه سوم قفل بوده و ورود به وین باکس با استفاده از آی پی امکان پذیر نیست. در چنین شرایطی لازم است حتما از مک آدرس استفاده شود.

 در صورتی که می خواهید از طریق آدرس آی پی متصل شوید، باید در نظر داشته باشید که آدرس آی پی سیستم شما و میکروتیک باید حتما در یک رنج قرار داشته باشند.

  • گام ششم

پس از اتصال، نرم افزار وین باکس باز می شود.