در این آموزش قصد داریم به طور گام به گام مراحل لازم برای کانفیگ و تنظیمات گیت وی ویپ نیوراک و اتصال آن به ایزابل را مورد بررسی قرار دهیم. بدین منظور نخست به معرفی گیت وی نیوراک و ایزابل پرداخته و در نهایت کانفیگ و تنظیمات این گیت وی و اتصال آن به ایزابل را آموزش می دهیم.

اتصال گیت وی نیوراک به ایزابل

اتصال گیت وی نیوراک به ایزابل

  • معرفی گیت وی نیوراک و سیستم ایزابل

پس از ظهور فناوری ویپ (VOIP) شرکت نیوراک فعالیت خود را در زمینه تولید تجهیزات موجود در حوزه ویپ آغاز نمود. اصلی ترین هدف این شرکت ایجاد همگرایی در ارائه سرویس های مختلف IP-Telephony در شبکه های نسل جدید می باشد. لازم به ذکر است که گیت وی های ویپ نیوراک را در دو دسته گیت وی های آنالوگ و گیت وی های دیجیتال دسته بندی می کنند. 

گیت وی های آنالوگ نیوراک را به منظور اتصال به خطوط تلفن شهری و یا گوشی های تلفن آنالوگ مورد استفاده قرار می دهند. گفتنی است که گیت وی های مذکور از پورت های FXS و FXO برخوردار می باشند. این در حالی است که گیت وی نیوراک دیجیتال برای متصل نمودن خطوط E1 به سیستم ویپ به کار گرفته می شود.

از جمله مهم ترین ویژگی های گیت وی نیوراک می توان به انتقال تماس، انتظار تماس، کالر آی دی، مسیردهی تماس، کنفرانس سه طرفه و... اشاره نمود. 

ایزابل یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین نرم افزارهای تلفنی متن باز و در عین حال رایگانی است که هسته تلفنی آن را استریسک تشکیل می دهد. امروزه افراد زیادی به آموزش ایزابل علاقه مند هستند. وجود نرم افزارهای جانبی متعدد و متنوع در ایزابل آن را به یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای موجود در این زمینه تبدیل کرده است. کار کردن با ایزابل به حدی ساده و بی دردسر است که حتی افراد دارای دانش کم در زمینه ویپ و شبکه را قادر می سازد که نسبت به راه اندازی یک مرکز تماس حرفه ای برای سازمان خود اقدام نمایند.

  • نحوه کانفیگ و تنظیمات گیت وی نیوراک

پیش از آن که به آموزش تنظیمات گیت وی نیوراک بپردازیم، جزئیات سناریویی که قصد انجام آن را داریم، بررسی می کنیم. اگر با دقت به شکل زیر نگاه کنید، متوجه خواهید شد که تعدادی تلفن در سرور تلفنی ایزابل با استفاده از آدرس 192/168/100/30 وصل شده اند. حال قصد داریم با اتصال ایزابل به گیت وی نیوراک زمینه مسیردهی تماس های کاربران از طریق گیت وی نیوراک به خطوط شهری و یا برعکس را فراهم سازیم.

کانفیگ و تنظیمات گیت وی نیوراک

کانفیگ و تنظیمات گیت وی نیوراک

آموزش ساخت ترانک در ایزابل

امکان استفاده از پروسه Registration در ساخت ترانک میان ایزابل و گیت وی نیوراک زمانی میسر است که گیت وی ما آدرس ثابتی در شبکه را مورد استفاده قرار ندهد. در چنین شرایطی به منظور تفکیک دستگاه ها نام کاربری و رمز عبور ارسال شده به سرور توسط گیت وی مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت در صورت استفاده از آدرس استاتیک یه به عبارت دیگر آدرس ثابت فقط وارد نمودن اطلاعات دستگاه مقابل می تواند موجب ایجاد ترانک گردد.

به مسیر PBX→ Configuration→ Trunks مراجعه کرده و به صفحه تنظیمات ترانک وارد شوید. بر روی گزینه Add SIP Trunk کلیک کرده و با به کارگیری تکنولوژی SIP به ایجاد ترانک میان گیت وی نیوراک و ایزابل بپردازید.

سپس به بخش General Settings رفته و یک نام توضیحی نظیر To New rock برای ترانک ایجاد شده وارد نمایید. در مرحله بعد از بخش Outgoing یک نام را انتخاب نمایید. این نام همان نام کاربری در تنظیمات ترانک خواهد بود. حال بر اساس جدول زیر و با توجه به نوع ترانک مورد نظرتان، یکی از مقادیر موجود در جدول را برای فیلد Peer Details وارد نمایید.

مقادیر موجود در جدول برای فیلد Peer Details

مقادیر موجود در جدول برای فیلد Peer Details

این تنظیمات را Submit نموده و با کیک بر روی Apply تغییرات را اعمال نمایید.


ذخیره تغییرات اعمال شده در ایزابل

ذخیره تغییرات اعمال شده در ایزابل

تا بدین جای کار کلیه اعمال لازم در ایزابل انجام شده است. از این پس به راه اندازی و تنظیمات ترانک ایجاد شده میان ایزابل و گیت وی نیوراک می پردازیم. 

  • نحوه ایجاد ترانک بین ایزابل و گیت وی نیوراک

پس از این که گیت وی نیوراک را روشن کرده و به شبکه متصل نمودید، لازم است حتما آدرس آی پی گیت وی نیوراک را بدانید. لازم به ذکر است که شرکت های مختلف آدرس های گوناگونی را به مدل های مختلف از گیت وی های آنالوگ نیوراک نسبت داده اند. برای مثال دستگاه های سری MX60 و MX120 به طور پیش فرض از آدرس 192.168.2.240 استفاده کرده و دستگاه های سری MX8A و HX4E نیز به طور پیش فرض آدرس 192.168.2.218 را مورد استفاده قرار می دهند. در صورت عدم موفقیت در اتصال به دستگاه با استفاده از دو آی پی مذکور، شرکت بزرگ نیوراک ابزاری نرم افزاری تحت عنوان New rock Finder را در اختیارتان قرار می دهد. با به کارگیری این ابزار نرم افزاری دستگاه های شرکت نیوراک به سادگی و از طریق شبکه به شناسایی شما می پردازند.

نرم افزار مذکور را دانلود نموده و پس از آن که گیت وی نیوراک را خاموش کردید، آن را نصب نمایید. پس از اتمام نصب، این نرم افزار را اجرا کرده و سپس گیت وی نیوراک را روشن نمایید. اندکی منتظر بمانید تا نرم افزار آدرس را پیدا کند. در صورتی که نرم افزار موفق به پیدا کردن آدرس شود، لیستی از کلیه دستگاه های نیوراک و آدرس آن ها برای شما نشان داده خواهد شد. 

آموزش ایجاد ترانک بین ایزابل و گیت وی نیوراک

آموزش ایجاد ترانک بین ایزابل و گیت وی نیوراک

پس از به نمایش درآمدن لیست مذکور، به کنترل پنل گیت وی نیوراک وارد شده و از مسیر Basic→ SIP به صفحه تنظیمات مربوطه بروید. 

  • Register Server

در این فیلد آدرس شبکه سرور تلفنی ایزابل را وارد نمایید. به عنوان مثال: 192.168.100.30

  • Proxy Server

در این فیلد آدرس سرور تلفنی ایزابل را به همراه پورت SIP وارد نمایید. لازم به ذکر است که پورت SIP به طور پیش فرض 5060 در نظر گرفته می شود.

یوزنیم و سکرت انتخاب شده در تنظیمات ایزابل را به ترتیب در فیلدهای Username و Password وارد نمایید. 

در رابطه با ویژگی Routing Table در اتصال گیت وی نیوراک به ایزابل باید بدانید که هر سطر موجود در این جدول نشان دهنده یک سیاست به منظور مسیردهی تماس ها می باشد. با به کارگیری الگوی زیر امکان برخورداری از انواع مسیردهی ها در گیت وی نیوراک را خواهید داشت:

Source Number ROUTE Routing Destination


تنظیمات گیت وی نیوراک

تنظیمات گیت وی نیوراک

مثال عملی جهت آشنایی با تنظیمات گیت وی نیوراک

به منظور درک بهتر جملات فوق الذکر به بیان مثالی برای سناریوی موجود خواهیم پرداخت. به مسیر Routing→ Routing Table رفته و با توجه به آدرس سرور ویپ ایزابل این مقدار را وارد نمایید:

IP [193.168.100.30] X ROUTE FXO 1-8

سطر مذکور بدین معنا است که تماس های دارای مبدا با آدرس شبکه 192.168.100.30 که همان سیستم تلفنی ایزابل هستند، با هر شماره گیری به مقصد خطوط شهری پورت یک تا هشت هدایت می گردند. سپس بر روی Submit کلیک کرده و تنظیمات را ذخیره سازی کنید.

حال به مسیر Line→ Trunk مراجعه نموده و مقدار پارامتر Inbound Handle را برای هر پورت خط شهری موجود در لیست Trunk ID بر روی binding تنظیم نمایید. سپس به قسمت binding number رفته و مقدار آن را 9999 در نظر بگیرید. این مقدار در واقع همان DID ارسالی از طرف گیت وی نیوراک به ایزابل به منظور برقراری تماس می باشد. با فعال سازی گزینه Caller ID Detection قابلیت تشخیص کالر آی دی فعال می گردد. 

تنظیمات کالر آی دی نیوراک

تنظیمات کالر آی دی نیوراک

مقدار Busy Tone یکی دیگر از مواردی است که تنظیم آن به منظور درستی عملکرد خطوط آنالوگ الزامی می باشد. یکی از ویژگی های مثبت گیت وی نیوراک این است که این امکان را فراهم می سازد که بتوانید بدون اطلاع از پارامترهای خط خود و تنها با انتخاب گزینه ایران کلیه تماس های خود را درست پس از به اتمام رسیدن مکالمه قطع نمایید. بدین منظور کافی است به مسیر Advanced→ Tones مراجعه کرده و به قسمت تنظیمات بوق اشغال خطوط بروید. از لیست موجود در قسمت Country/ Region گزینه ایران را انتخاب نمایید. 

تنظیم کشور ایران در گیت وی نیوراک

تنظیم کشور ایران در گیت وی نیوراک

تنظیمات انجام شده را ذخیره سازی کرده و سپس با رفتن به مسیر Tools→ Reboot نسبت به راه اندازی مجدد گیت وی نیوراک اقدام نمایید تا بدین ترتیب کلیه تنظیمات انجام شده اعمال گردند.