• آشنایی با تلفن های تحت شبکه یالینک

شرکت یالینک یکی از سرشناس ترین شرکت های چینی است که فعالیت خود را از سال 2001 آغاز نموده است. عمده فعالیت های این شرکت تولید تلفن های اداری تحت شبکه می باشد. جالب است بدانید که شرکت یالینک دومین شرکت تولید کننده تلفن های تحت شبکه SIP در سراسر دنیا است. 

حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که منظور از تلفن تحت شبکه یا تلفن ویپ چیست؟

جالب و در عین حال لازم است بدانید که تلفن های تحت شبکه دسته ای از تلفن ها می باشند که قادر به انتقال صدا و تصویر در بستر یک شبکه کامپیوتری همچون اینترنت هستند. این دسته از تلفن ها را غالبا در مراکز استفاده کننده از ویپ به کار می گیرند. گفتنی است که انتقال صدا در بستر اینترنت را تحت عنوان ویپ یا به عبارت لاتین VOIP نامگذاری می کنند.

تلفن های تحت شبکه امروزه در سازمان ها، ادارات و مراکز تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که یک مجموعه به منظور استفاده از تلفن تحت شبکه نیازمند یک خط SIP Trunk می باشد. این مجموعه ها باید برای دریافت خط مذکور به مخابرات مراجعه نمایند. 

تلفن های تحت شبکه یالینک دارای انواع متعدد و متنوعی هستند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به یالینک T21P، یالینک T19P و یالینک T31P اشاره نمود.

حال که به اختصار با تلفن های تحت شبکه یالینک آشنا شدید، در ادامه به آموزش گام به گام کانفیگ و تنظیمات این دسته از تلفن های تحت شبکه خواهیم پرداخت.

کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک

کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک

آموزش رجیستر کردن و تنظیمات تلفن های تحت شبکه یالینک

کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک

لوازم فیزیکی تلفن های تحت شبکه یالینک

به منظور راه اندازی فیزیکی یا کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک نخست باید پایه این تلفن ها را به تلفن متصل نمایید. سپس Handset موجود را با استفاده از کابل مربوطه به تلفن تحت شبکه یالینک وصل کنید. پس از انجام این مراحل باید کابل برق یا همان آداپتور و کابل شبکه را متصل کنید. هم اکنون تلفن تحت شبکه شما از نظر فیزیکی آماده است!

کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک

کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک 

  • آموزش کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک

به منظور کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک در گام نخست باید آدرس آی پی تلفن موجود را در مرورگر وب وارد نمایید. لازم به ذکر است که از تلفن های تحت شبکه یالینک غالبا پس از روشن شدن آدرس آی پی را بر روی صفحه نمایش خود نشان می دهند. در صورتی که آدرس آی پی تلفن تحت شبکه بر روی صفحه نمایش آن ظاهر نشد، کافی است دکمه Menu موجود بر روی صفحه کلید تلفن تحت شبکه را پیدا کرده و آن را بفشارید. از میان گزینه های موجود گزینه Status و پس از آن گزینه IP را انتخاب نمایید تا در نهایت آدرس آی پی تلفن تحت شبکه yealink بر روی صفحه آن به نمایش در آید.

پس از این که آی پی دستگاه را با استفاده از روش های فوق الذکر به دست آوردید، آن را در صفحه مرورگر رایانه خود وارد کرده و منتظر بمانید تا صفحه لاگین برای شما نمایش داده شود. به یاد داشته باشید که رایانه شما باید حتما به شبکه ای وصل باشد که تلفن تحت شبکه یالینک به آن متصل می باشد. 

پس از نمایان شدن صفحه لاگین از شما خواسته می شود که نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. این نکته را به یاد داشته باشید که نام کاربری و رمز عبور در این مرحله از کانفیگ تلفن های تحت شبکه یالینک به طور پیش فرض admin می باشد.

  • تب Status

تب استاتوس نخستین تبی است که برای شما به نمایش در می آید. این تب مربوط به اطلاعاتی کلی در رابطه با تلفن و تنظیمات شبکه می باشد. گفتنی است که تقریبا کلیه مدل های تلفن های تحت شبکه یالینک از محیط، سیستم عامل و رابط وب یکسانی برخوردار می باشند. از همین رو کانفیگ و تنظیم نمودن آن ها مشابه بوده و به سادگی قابل انجام است.

  • تب Account

تب Account تبی است که به منظور تنظیم و رجیستر کردن یک داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. با مراجعه به این قسمت می توانید تعداد SIP Account های مختلف دستگاه را مشاهده نمایید. گفتنی است که تعداد این اکانت ها با توجه به نوع دستگاه مورد استفاده مختلف می باشد. حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که منظور از تعداد اکانت چیست؟

گفتنی است که منظور از تعداد اکانت در جملات بالا تعداد داخلی های گوناگونی است که تلفن های تحت شبکه یالینک می توانند داشته باشند.

گزینه Line Active موجود در این تب را Enable نمایید تا در نهایت بعد از وارد نمودن مقادیر مورد نظر، تلفن تحت شبکه مورد نظر شما رجیستر گردد. اطلاعات مربوط به فیلدهای Register Name و Username را با مراجعه به مدیر سیستم تلفن تحت شبکه موجود و یا ارائه دهنده خدمات ابری دریافت نمایید.

لازم به ذکر است که بدون در اختیار داشتن اطلاعات مربوط به Register Name، Username و Password امکان رجیستر و ثبت شدن تلفن تحت شبکه یالینک موجود میسر نخواهد بود. قسمت های مذکور جزء مهم ترین قسمت هایی هستند که تنظیم آن ها ضروری است.

آیتم های موجود در قسمت SIP Server نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و نباید از تنظیم آن ها چشم پوشی نمود. نام تهیه شده از مدیر سیستم مجموعه و یا ارائه دهنده خدمات اینترنتی باید در قسمت Server host وارد گردد. پس از این که فیلدهای مذکور را با اطلاعات گفته شده پر کردید، بر روی گزینه Confirm کلیک نمایید.

در صورتی که عملیات ثبت تلفن شما با موفقیت انجام شده باشد، پیامی با مضمون Registered برای شما به نمایش در خواهد آمد. اما در صورت وجود مشکل در شبکه و یا عدم درستی یوزرنیم و پسورد وارد شده، با پیغام Register Failed مواجه خواهید شد.

لازم به ذکر است که با مراجعه به تب استاتوس و رفتن به قسمت Account Status نیز می توان به بررسی وضعیت رجیستر بودن تلفن های تحت شبکه یالینک پرداخت.

آموزش رجیستر کردن تلفن های تحت شبکه یالینک

آموزش رجیستر کردن تلفن های تحت شبکه یالینک

گزینه Codec موجود در سمت چپ را انتخاب نمایید. ترجیح ما این است که بر اساس عکسی که در ادامه آورده شده است، G722 و G729 را از بالا به پایین مستقر سازید. این دو الگوریتم های منطقی ای هستند که به فشرده سازی فایل های صوتی در زمان انتقال آن ها بر بستر اینترنت می پردازند. در نهایت دکمه Confirm را بفشارید.

آموزش رجیستر کردن تلفن های تحت شبکه یالینک


آموزش رجیستر کردن تلفن های تحت شبکه یالینک


آموزش تنظیم ساعت در تلفن تحت شبکه یالینک

با مراجعه به تب Setting و بخش Time& Date زمان و ساعت تلفن تحت شبکه یالینک را تنظیم کنید. هم اکنون داخلی و تلفن شما آماده استفاده می باشد!