سافت فون چیست؟

اگر آشنایی نسبی و محدودی نسبت به سیستم تلفن های اینترنتی و تلفن ویپ داشته باشید، بدون شک نام سافت فون را شنیده اید. ما قصد داریم در این مقاله بیشتر به توضیح در مورد این نرم افزار بپردازیم. همانطور که از نام Softphone مشخص است، نوعی نرم افزار به شمار می رود که به بستر شبکه ارتباط تلفنی کمک می کند تا برقراری ارتباط آسان شود. 

از سافت فون می توان به جای گوشی موبایل، دستگاه های جداگانه، لپ تاپ یا کامپیوتر های معمولی استفاده نمود. معمولا وقتی نام تلفن به گوشمان می خورد، بیشتر به تلفن های معمولی و ثابت می اندیشیم. که از آنها برای برقراری تماس استفاده می کنیم. 

می توان با استفاده از سیستم های دیگری نیز اقدام به برقراری ارتباط نمود. مثلا می توان با کمک سافت فون ها که بر روی گوشی هوشمند یا سیستم های کامپیوتر نصب می شوند، با استفاده از یک هدست، ارتباط برقرار کرد.برقراری ارتباط به این شکل امروزه با توجه به شیوع ویروس covid-19 در جهان و تاکید تمام نهادها بر دورکاری در ایام کرونا بسیار کاربردی به نظر میرسد.  

طراحی این نرم افزار به گونه ای است که قابلیت نصب شدن بر روی هر گونه سیستم عاملی را دارد. از جمله سیستم عامل هایی همچون لینوکس، ویندوز، اندروید، مک و ios. از طریق نرم افزار سافت فون می توان شماره گرفته و تماس برقرار کرد. هم نسخه پولی و هم نسخه رایگان آن در دسترس همگان قرار دارد. 

سافت فون چیست؟

سافت فون چیست؟

مزایای استفاده از سافت فون

  • صرفه جویی در هزینه با سافت فون

یکی از نکات مهمی که استفاده از این نرم افزار را محبوب نموده است، هزینه تمام شده آن نسبت به تلفن های معمولی است. این دو سیستم هیچ تفاوتی از نظر کارایی با یکدیگر ندارند، اما می توان با استفاده از سافت فون هزینه ها را بهتر مدیریت نمود.به خصوص در زمان دورکاری ناشی از شیوع کرونا ویروس اگر شرکتها بخواهند ارتباطات خود را با استفاده از تلفن همراه کارکنان مدیریت کنند،هزینه های ناشی از این کار بسیار سنگین خواهد بود اما با استفاده از نرم افزارهای اینچنینی چه در زمان همه گیری کرونا و چه پس از آن میتوان تجمع نیروها در محل کار را به حداقل رساند. 

  • مدیریت فضای میز کار با سافت فون

می دانیم که میز کار افراد، در اصل محیطی می باشد که در طی یک روز چندین ساعت در پشت آن قرار می گیرند. به همین دلیل تا جای ممکن باید این محدوده تمیز و مرتب باشد. از آنجایی که بسیاری از ما نمی توانیم میز کار خود را از میز کامپیوتر جدا کنیم، با انتخاب سافت فون می توانیم بیشتر به مرتب کردن و خلوت نمودن میز کارمان کمک کنیم.البته برای افرادی که همیشه قرار است در محل کار حضور داشته باشند و ارتباطات زیادی را از طریق تماس تلفنی برقرار کنند،استفاده از تلفن سخت افزاری میتواند مفیدتر واقع شود. 

  • همگام سازی سافت فون با CRM

این نوع از نرم افزار ها قابلیت آن را دارند که با سیستم های CRM همگام شوند. از این رو شما می توانید در زمان برقراری تماس، با سابقه کامل مشتری و مشخصات وی روبه رو شوید. البته این قابلیت از طریق سرور ویپ نیز قابلیت استفاده دارد.در وبسایت پیام استور،برای آشنایی کامل با CRM میتوانید به مقاله معرفی نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری(CRM) مراجعه کنید.

نحوه کارکرد نرم افزار سافت فون  

زمانی که شما اقدام به برقراری تماس می نمایید، نرم افزار سافت فون تمام اطلاعات صوتی را دریافت می نماید. پس از آن نیز این اطلاعات را به مرکز تماس یا سرویس Voip ارسال می نماید. در آن مرکز داده ها به سیگنال های صوتی منتقل شده، و برای گیرنده به صورت تماس تلفنی ارسال می گردد. 

برای بازگشت سیگنال های صدا نیز، دقیقا این فرآیند به صورت معکوس انجام می شود.به این طریق تماس کامل صورت می پذیرد. چون تمامی این مراحل بر روی بستری از شبکه رخ می دهد، کمی تاخیر دارد اما باتوجه به کاهش چشم گیر هزینه های ناشی از دورکاری به خصوص در ایام کرونا،استفاده از آن بسیار مفید و به صرفه خواهد بود.لازم به ذکر است که سافت قون با سیپ فون متفاوت است و برای آشنایی با سیپ فون میتوانید به مجله شبکه سنتر مراجعه کنید.