در این قسمت به آموزش کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل خواهیم پرداخت. پیش از شروع مبحث کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل، بهتر است به اختصار با گیت وی یستار و ایزابل آشنا شوید. 

  • آشنایی با گیت وی یستار

گیت وی یستار ساخت کمپانی یستار می باشد. این کمپانی فعالیت خود را از سال 2006 میلادی در کشور چین آغاز نموده است و امروزه یکی از برترین تولید کنندگان و توسعه دهندگان محصولات گوناگونی نظیر مراکز تلفن تحت شبکه IP-PBX، گیت وی VOIP و... می باشد.

پس از گذشت 12 سال از آغاز فعالیت های شرکت یستار این شرکت موفق شد به یکی از برندهای شناخته شده جهانی تبدیل شده و به رقابت با سایر برندهای صاحب نام بپردازد. کمپانی یستار مفتخر است که با توسعه سرویس های ابری راهکارهای متعدد و متنوعی را برای خدمات میزبانی مراکز تلفن ارائه کرده است. گیت وی یستار یکی از مهم ترین تولیدات کمپانی مذکور است.

  • معرفی ایزابل

ایزابل یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین نرم افزارهای تلفنی رایگان و در عین حال متن باز است. گفتنی است که هسته این نرم افزار استریسک می باشد. ایزابل از نرم افزارهای جانبی متعدد و متنوعی برخوردار است. برخورداری از این نرم افزارها موجب شده است که حتی افراد غیر متخصص در زمینه شبکه نیز بتوانند به راه اندازی یک مرکز تماس حرفه ای برای سازمان خود بپردازند.

  • آموزش کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و نحوه اتصال آن به ایزابل

جالب و در عین حال لازم است بدانید که جدیدترین سری مرکز تلفنی کمپانی یستار، مراکز تلفنی سری S هستند. این دسته از مراکز ضمن تغییراتی که در سخت افزار آن ها صورت پذیرفته است، از تغییرات نرم افزاری چشمگیری نیز برخوردار شده اند. لازم به ذکر است که قابلیت های متعددی به این سری از مراکز تلفنی یستار افزوده شده است. 

گفتنی است که یکی از پرطرفدارترین سناریوهای ممکن در این زمینه کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل می باشد. روش های مختلفی به منظور برقراری ارتباط بین دو سیستم مذکور موجود می باشد که ترانک SIP متداول ترین آن ها است.

  • تنظیمات گیت وی یستار در ایزابل

به منظور کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل و برای انجام تنظیمات سرور ایزابل لازم است مراحل زیر را طی نمایید:

در نخستین گام برای کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار به محیط گرافیکی ایزابل وارد شده و مسیری را که در تصویر زیر می بینید، طی کنید.

تنظیمات گیت وی یستار

کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل

سپس با دقت به عکس زیر نگاه کرده و تنظیمات لازم برای کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار را بر اساس آن اعمال کنید.

کانفیگ گیت وی یستار

کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل

به یاد داشته باشید که با در نظر گرفتن نوع ترانک و رجیستر شدن آن، همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید، مقدار HOST را برابر Dynamic و مقدار Type را نیز برابر Friend قرار دهید.

  • مراحل کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار

کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل نیز به صورت زیر می باشد:

به منظور کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار باید به محیط گرافیکی Yeastar وارد شده و به مسیر Settings→ Trunks→ Add مراجعه کنید. سپس با دقت به تصویر زیر نگاه کرده و تنظیمات لازم را مطابق آن انجام دهید.

اتصال گیت وی یستار به ایزابل

کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل

حال تنظیمات انجام شده را ذخیره نموده و به منظور کسب اطمینان از این که تنظیمات را به درستی انجام داده اید، به مسیر Main Menu→ PBX Monitor→ Trunks مراجعه کنید.

کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار

کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل

همانگونه که در عکس فوق الذکر می بینید، دو سرور پس از انجام کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار با موفقیت به یکدیگر متصل شده اند.

  • تعریف Route خروجی در سرور برای انتقال تماس های خروجی گیت وی یستار

برای انتقال تماس های خروجی گیت وی یستار به سمت ایزابل کافی است به مسیر Settings→ Call Control→ Outbound مراجعه کرده و تنظیمات لازم را بر اساس عکس زیر انجام دهید:

تنظیمات گیت وی یستار

کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل

پارامترها ی موجود در این عکس عبارتند از :

پارامتر Name: در این فیلد نامی دلخواه برای Route وارد کنید.

پارامتر Dial Patterns: مقدار .9X موجود در بخش Pattern به معنای هر شماره ای است که با 9 گرفته شود. این در حالی است که مقدار 1 موجود در بخش Strip نیز به این معنا است که عدد اول شماره گرفته شده پیش از این که ارسال شود، حذف گردد. 

پارامتر Member Trunks: در این بخش نام ترانک مد نظر موجود در لیست Available را انتخاب نموده و آن را به لیست Selected منتقل نمایید. 

پارامتر Members Extensions: در این بخش نام Extensionهای مد نظری را که قادر به استفاده از روت خروجی هستند، از لیست Available برگزیده و به لیست Selected منتقل نمایید.

در صورتی که متمایل به ایجاد پسورد پیش از تماس ابتدا حالت پسورد را بر روی Single PIN تنظیم کرده و سپس پسورد دلخواه خود را در بخش Password وارد نمایید. در صورتی که تمایلی به ایجاد پسورد برای این مرحله ندارید، حالت پسورد را بر روی None تنظیم کرده و سپس تنظیمات اعمالی را ذخیره سازی کنید. 

  • تعریف Route خروجی درایزابل

بدین منظور کافی است پس از ورود به محیط گرافیکی به مسیر PBX > PBX Configuration > Outbound Routes  مراجعه کرده و با توجه به تصویر زیر به انجام تنظیمات بپردازید:

کانفیگ گیت وی یستار

کانفیگ و تنظیمات گیت وی یستار و اتصال آن به ایزابل

همانگونه که می بینید، بعد از تعریف الگوی شماره گیری، باید نسبت به انتخاب ترانک تعریف شده اقدام نمایید. در نهایت بر روی Submit کلیک کنید.