با شیوع ویروس کووید 19، بسیاری از افراد درگیر مشکلات شغلی خاصی شدند به گونه ای که به سراغ مشاغل اینترنتی و دورکاری رفتند. اما دریافتند که این مشاغل، چندان که تصور می کردند، ساده و انعطاف پذیر نیست. مسلما این مسئله در کنار قرنطینه خانگی و ترس از کرونا، همه را خسته و کلافه کرده است. 

شرکت های بسیاری در دنیا، دورکاری با مرکز تلفن های مجازی ویپ به جای استفاده از تلفن ویپ voip را ترویج دادند تا بتوانند از این طریق مشکلات مالی انسان هایی که درگیر کرونا ویروس شدند را، تا حدودی کم کنند. با این روند کاری، افراد زیادی هستند که در طول روز مشغول به کار می باشند و از این قرنطینه خانگی نیز نهایت استفاده را می برند. 

البته افرادی که در طول روز با مدیران خود در تعامل بودند، بدون دردسر و راحت تر می توانستند با ایشان ارتباط برقرار کنند. اما متاسفانه نمی توانیم بگوییم دورکاری نیز راحت و بدون دردسر است. زیرا در این روش کاری، ممکن است قطعی ارتباط پیش آید. مخصوصا زمانی که شرکت شما قادر به مدیریت کردن فعالیت های خود به صورت دورکاری نباشد. 

مثلا تصور کنید که مدیر شرکت شما قادر به مدیریت نمودن کارکنان خود به صورت مجازی نباشد. یا این که مجموعه شما، از ابزار مناسب جهت دورکاری برخوردار نیست. مثلا بهره گیری از اپلیکیشن زویپر. آیا می دانید زویپر چیست؟ بهتر است با ما همراه باشید. 

نرم افزار زویپر برای دورکاری کرونا

نرم افزار زویپر برای دورکاری در دوران کرونا

نرم افزار زویپر یا Zoiper چیست؟

زمانی که ویروس کرونا در میان مردم دنیا شایع شد، شرکت های زیادی که به سلامتی کارکنان خود اهمیت می دادند، به سراغ فعالیت های دورکاری رفتند. اما همین امر منجر شد تا در سیستم ارتباطی و تلفنی سازمان ها، مشکلاتی به وجود آید. 

برای این که مشکلات تلفنی سازمانی را تا حدودی برطرف کنند، اقدام به ارائه بسیاری از خدمات همچون منشی گویا، داخلی، صف تماس، ترانسفر، ساعت اداری، انتقال تماس بین همکاران و ... به صورت دورکاری نمودند. که این روش نسبت به دایورت(Forward) کردن داخلی ها بر روی سیستم های تلفن همراه به جای تلفن های ویپ کارمندان، سودمند تر و مناسب تر بود. 

نرم افزار Zoiper در واقع یکی از نرم افزارهای رایج در دنیای استریسک، ایزابل، الستیکس و ویپ به شمار می رود، که بر روی تمامی گوشی های هوشمند و سیستم های کامپیوتری نیز نصب می شود.این نرم افزار در دوران کرونا ویروس، بسیار کارآمد و مناسب است.

به عبارتی zoiper یکی از رایج ترین سافت فون یا softphone های مورد استفاده در دنیای voip میباشد.

از جمله قابلیت های مهمی که می توانیم برای این نرم افزار بیان نماییم،استفاده از دو پروتکل IAX و SIP می باشد.آموزش سافت فون Zoiper در اصل برای افرادی که قصد دارند به صورت دورکاری فعالیت های شرکتی خود را انجام دهند، مناسب می باشد. 

می دانیم که سیستم های تلفن Voip قابلیت های محدودی در برابر دریافت تماس، ایمیل، و هر گونه ارتباط تلفنی دارند. اما باز هم گوشی های هوشمند قابلیت آن را دارند که از نرم افزار ویپ برخوردار شده، و در دوران کرونا، دورکاری با Voip را برای کارمندان اسان نمایند. 

دانلود زویپر برای اندروید

دانلود زویپر برای اندروید

برای دانلود و نصب اپلیکیشن زویپر (برای ویندوز، اندروید، مک، لینوکس) اینجا کلیک کنید

انواع نرم افزار های سافت فون بر روی تلفن های اندروید

اگر بخواهید بهتر با نرم افزار تماس اینترنتی ویپ زویپر آشنا شوید، لازم است این نرم افزار را با PSTN مقایسه نمایید. پس از آن درخواهید یافت که سیستم های ویپ نسبت به خطوط تلفن معمولی، چه مزایای بیشتری دارند. پس اگر قصد دارید در دوران کرونایی، از امکانات تلفن همراه خود برای دورکاری، نهایت استفاده را ببرید، بهتر است یکی از چند نرم افزار ویپ را بر روی گوشی خود نصب کنید. 

سافت فون ویپ زویپر Zoiper IAX SIP VOIP Softphone


این نرم افزار بر روی سیستم عامل های اندروید نصب می شود، و بر خلاف دیگر نرم افزارها، از سیستم منبع باز برخوردار است. به این معنا که می توان به راحتی بر روی آن تغییرات ایجاد کرد. می دانیم که در دوران انتشار ویروس کرونا، این مسئله می تواند اهمیت زیادی برای کاربران داشته باشد. 

با نصب این نرم افزار، می توان با استفاده از کانکشن بلوتوث و وای فای، اقدام به انجام مکالمه اینترنتی نمود. از طرف دیگر برنامه ای که برای برقراری ارتباط مناسب باشد، نیاز به آی پی دارد. که می توان IP را مطابق با سیستم voip تنظیم نموده، و از پروتکل های اینترنتی برای برقراری ارتباط استفاده نمود. 

مهمترین مزایایی که برای این نرم افزار می توانیم بیان نماییم، ناچیز بودن میزان مصرف باتری است. علاوه بر آن برای دورکاری، می توانید با کیفیت بالایی تماس اینترنتی صوتی و تصویری برقرار کنید. قادر خواهید بود آن را جایگزینی برای سیم کارت خود در نظر گرفته، و به جای تلفن فعلی از آن استفاده کنید. 

آموزش نحوه کار و راه اندازی نرم افزار زویپر در 5 مرحله

برای این که در دورکاری دوران کرونا از این نرم افزار بهره مند شوید، ابتدا باید نرم افزار Zoiper را دانلود نموده و آن را به ترتیب مراحل زیر تنظیم نمایید: 

ابتدا وارد قسمت تنظیمات نرم افزار شوید.

مرحله اول آموزش راه اندازی زویپر

مرحله اول آموزش راه اندازی زویپر

زمانی که نرم افزار را باز می کنید، با صفحه زیر مواجه خواهید شد. لازم است به قسمت تنظیمات SIP Account رفته و وارد قسمت Accounts شوید. مطابق با تصاویر زیر: 

مرحله دوم آموزش راه اندازی زویپر

مرحله دوم آموزش راه اندازی زویپر

در این قسمت، یک اکانت جدید به وجود آورید. می توانید با انتخاب گزینه + به راحتی اکانت جدید بسازید. 

مرحله سوم آموزش راه اندازی زویپر

به خاطر داشته باشید که تمامی تنظیمات را درست مطابق با شکل انجام دهید:

مرحله چهارم آموزش راه اندازی زویپر

مرحله چهارم آموزش راه اندازی زویپر

در قسمت پایین صفحه شما Auth Username را مشاهده می کنید. در این قسمت باید شناسه ویپ خود را وارد نمایید. تا مراحل به خوبی کامل شود. 

مرحله پنجم آموزش راه اندازی زویپر

مرحله پنجم آموزش راه اندازی زویپر

آموزش نحوه نصب و راه اندازی زویپر بر روی ویندوز


می توانید نرم افزار سافت فون زویپر ویندوز را برای دورکاری خود از معتبرترین سایت ها دانلود کنید. پس از آن، جهت تنظیم کردن نرم افزار ابتدا باید وارد قسمت تنظیمات نرم افزار شوید. پس از وارد شدن به قسمت SIP Account، این قسمت را" Config" انتخاب کنید.

در صفحه باز شده رو به روی خود، Add Account وپس از آن نیز سیپ را انتخاب نمایید. 

نصب و تنظیم نرم افزار زویپر بر روی ویندوز

نصب و تنظیم نرم افزار زویپر بر روی ویندوز

پس از دانلود کردن این نرم افزار جهت دورکاری در دوران کرونا، مطابق تصاویر زیر، بر روی آیکون مشخص شده کلید نموده و وارد قسمت Options شوید. 

در این بخش" SIP accounts" تنظیمات مربوط به My Company Account را انجام داده و سپس Apply نمایید. 

حتما در نظر داشته باشید که تمامی تنظیمات زیر باید مطابق با شکل انجام شود. 

آموزش تنظیمات نرم افزار زویپر بر روی Windows Mobile

پس آن که فایل نرم افزار را دانلود نمودید، می توانید فایل را با استفاده از اتصالات مستقیم، یا از طریق حافظه های جانبی، بر روی موبایل منتقل نمایید. برای این که این نرم افزار را بتوانید به خوبی نصب کنید، تمامی مراحل زیر را مطابق با تصویر طی کنید. 

طبق تصویر زیر نیز می توانید مسیر نصب فایل را مشخص کنید. 

در صورتی که این مراحل را به درستی طی کنید، نصب شما موفقیت آمیز خواهد بود. حال شما قادر هستید به دو روش این نرم افزار را Run نمایید. 

در روش اول، بلافاصله پس از نصب کردن نرم افزار بر روی سیستم یا گوشی خود، جهت انجام دورکاری در دوران covid-19، صفحه ای مطابق با شکل زیر پیش روی شما باز خواهد شد. می توانید در قسمت اکانت ویپ، تنظیمات زیر را انجام دهید. 


ناگفته نماند که زویپر یک راه حل برای جایگزینی بخشی از تجهیزات ویپ مانند تلفن ویپ با نرم افزار مشابه آن است و برای این کار راه حل های دیگری نیز وجود دارد.